Make your own free website on Tripod.com
   
Hasan Hüseyin KARABAĞ karagozevi@superonline.com 0536 218 24 11
   
English | Deutsch | Le Francais | Russian | Duyurular | İletişim | Anasayfa   
İstanbul Kâtibim Karagöz Evi
Hasan Hüseyin Karabağ
    Dünden Bugüne Karagöz
     Karagöz Tarihçesi
     Karagöz Oyun Bölümleri
     Karagöz Oyunları
     Karagöz Oyun Tiplemeleri
     Hayâlî
     Karagöz Dernekleri
     Kullanılan Malzemeler
     Tasvir Yapımı
     Oyun Örnekleri
    Etkinlikler
     Seminerler
     Konferanslar
     Gösteriler
     Karagöz Eğitimleri
Sorularınız ve Cevapları
Karagöz Galeri
Duyurular

Nederlands Filmmuseum’un davetlisi olarak Amsterdam Workshop’undayız.

Stuttgart Lindenmuseum ve Frankfurt Offenbach Ledermuseum’da workshop...

Italyan yönetmen Angelo Savelli’nin asistani Mirco Rocchi ile, Comedia Dellarte masklari yapimi üzerine atölye çalismasi...

Istanbul Gösteri Sanatlari Merkez’inde Geleneksel Türk Tiyatrosu dersleri...


Haberler
  Geleneksel oyunumuz Karagöz hakkında öğrenmek istediğiniz herşey burada

Karagöz Sanatkârları Derneği

Karagözcüler kendi aralarında örgütlenip dernek kurmaya, seslerini duyurmaya çalışmışlardır. Bunlardan biri 1957’de kurulan, artık günümüzde faaliyeti kalmayan Karagöz Sanatkârları Derneği’dir. Yakın tarihimizin en bilinen Karagöz ustalarının kurduğu bu dernekle ilgili dönemin Türk Folklor Araştırmaları Dergisi’nde çıkan yazı şöyledir:

Karagöz Sanatkârları Derneği

11 Kasım 1957 tarihinde İstanbul’da yeni bir “İstanbul Umum Karagöz, Kukla ve Hokkabaz Sanatkârları Derneği” kurulmuştur. Bu dernek bugüne kadar meslekten olan 76 sanatkârı üyeliğe kabul etmiştir. Tamamen meslekî bir teşekkül olmakla beraber Karagöz ve Kukla ile Hokkabazlığı yeniden ihya etmek gayesini gütmektedir. Derneğin kurucuları içinde Hayalî Küçük Ali’den sonra memleketimizin en başarılı Karagözcülerinden olan Camcı İrfan Açıkgöz bulunmaktadır. Derneğin merkezi İstanbul Cağaloğlu Şeref Efendi sokak, Esnaf Han, üst kattadır. Ramazan ayı ile sünnet mevsiminde devamlı olarak iş bulmaktadırlar. Bilhassa Bahar ve Çiçek Bayramı’nda Karagöz oynatılması halkın büyük ilgisini çekmektedir. Dernek bu ilgi üstüne kurulmuştur. Dernek Başkanı İrfan Açıkgöz ile İkinci Başkan Mazhar Gençkurt İstanbul Radyosunun da Ankara Radyosu gibi radyo programlarına Karagöz oyunlarını almasını dilemektedir.

Dernek Başkanı Camcı İrfan Açıkgöz, 1934’de Kaptanzâde Ali Rıza, Avukat Rami Başaran, Cevdet Fahri, Ali Şevket, Besim Şerif, Sami ve Hazım (Körmükçü)’ın kurmuş oldukları “Karagözü Sevenler ve Karagöz Sanatkârlarını Himaye Cemiyeti”nin Fatih Şubesini kurduğunu, bu şubeye ait mühürün yeni kurulan Dernek’te ve kendilerinde olduğunu ifade ile Cemiyet Merkezinin o zaman Dördüncü Vakıf Han, Asma kat No 33’te olduğunu ilâve etti. Kaptanzâde Ali Rıza beyin 1937’de, Rami Başaran’ın da daha sonra ölmesiyle Cemiyet’in münfesih bir hale geldiğini söyledi.

Son 10 yıl içinde tanınmış Karagözcülerden Mehmet Sefer, Hayalî Memduh, Safa Yordan, Şefik Sâfi ve Bahattin Koron’u da toğrağa vermiş bulunuyoruz. Halen tanınmış Karagöz sanatkârı olarak Hayalî Küçük Ali, Camcı İrfan Açıkgöz, Mazhar (Baba) Gençkurt, Nevzat Açıkgöz, Nedim Sargür, Hüsamettin Tekmen, Celal Gürkaş, Musa İşiaktır, Şinasi Okur, Öğretmen Şefik, Mustafa Hürcan, Rahmi Kebeci, Aram Çerçi ve Zenne Sait başta gelmekte, Derneğin diğer üyelerini kuklacılarla hokkabazlar teşkil etmektedir.

Karagözcüler Derneği Kurucuları
Karagözcü, Kuklacı ve Hokkabazlar Derneği kurucuları: Beşiktaşlı Kuklacı ve Hokkabaz Ali Küçük, Dernek Başkanı Camcı İrfan Açıkgöz, Hokkabaz ve Karagöz yardağı Şükrü Yesukay, Kuklacı ve Hokkabaz Süleyman Gökgezer, Dernek İkinci Başkanı Karagözcü Mazhar (Baba) Gençkurt.

Buradan da anlaşılacağı üzere 1934’de “Karagözü Sevenler ve Karagöz Sanatkârlarını Himaye Cemiyeti” adı ile bir derneğin varolduğunu ve onun Fatih Şubesi’nin kurulduğunu öğreniyoruz. Araştırmacı yazar Kaptanzâde Ali Rıza beyin 1937’de, Rami Başaran’ın da daha sonra ölmesiyle bu Cemiyet ortadan kalkmıştır.

Hemen hemen aynı üyelerle 1957’de kurulan “İstanbul Umum Karagöz, Kukla ve Hokkabaz Sanatkârları Derneği” bu boşluğu bir müddet doldursa da uzun ömürlü olamaz. Meslek içi çekişmeler sonucu bu dernek, 1970’de yerini “Türkiye Karagözü Yaşatma ve Tanıtma Derneği”ne bırakmıştır.

Günümüzde UNIMA (Union Internetionale de la Marionnette) üyesi olan pek çok sanatkâr bu derneğe de üye idi. UNIMA bu derneğin yerini alarak 1990 yılında kurulmuştur.
UNIMA’ya üye olan Türkiye 1990 yılında Kültür Bakanlığı’nın katkıları ile UNIMA Türkiye Milli Merkezi’ni Ankara’da kurmuştur. İlk başkanı Prof. Dr. Metin And’dır.
UNIMA Milli Merkezi festivaller, sempozyumlar ve seminerler düzenlemektedir.

UNIMA hakkında ayrıntılı bilgi link verilecektir.** Hasan Hüseyin KARABAĞ **

[ Anasayfa ] [ Hasan H.Karabağ ] [ Karagöz Tarihçesi ] [ Soru ve Cevap ] [ Duyurular ] [ İletişim ]
Hasan Hüseyin KARABAĞ karagozevi@superonline.com 0536 218 24 11
Karagozevi © 2004